Sıkıntı Duası Nedir?

Sıkıntı Duası Nedir? denildiği zaman farklı dualar karşımıza çıkıyor. İnsanlar içinde bulundukları durumlara göre farklı sure ve dualar ile birlikte Allah’tan ferahlık isteyebiliyorlar. Aynı zamanda peygamber efendimizin böyle durumlarda neler yaptığını da araştırıyorlar.

Böylelikle de sıkıntılı süreçlerin son bulması ve mutlu olabilmek adına güzellikleri de Allah’tan isteyebiliyorlar. Allah sıkıntılı kullarını O’na yönelmeleri durumunda yalnız bırakmıyor.

Sıkıntı Duası Nedir?
Sıkıntı Duası Nedir?

Bu nedenle de insanların içlerinde bulundukları imtihan süreçlerinde Allah’a yönelmeleri ve güzellikleri de yeniden Allah’tan istemeleri gerekiyor. Özellikle de kalpten edilen dualarda gerçekten inanan kimseler, Allah’tan istemeleri ardından yeniden mutluluklarına ulaşabiliyorlar.

İnsanlar hayatlarının çeşitli zaman dilimlerinde sıkıntılı süreçler yaşayabiliyorlar. Böyle süreçler içerisinde insanların özellikle de sakin kalmaya ve zorluklara göğüs germeye hazır olmaları gerekiyor.

Ancak bazı durumlarda insanlara imtihanları oldukça ağır gelebiliyor. Böyle durumlarda insanların kesinlikle Allah’a sığınmaları ve kolaylıkları da Allah’tan istemeleri gerekiyor. Tam olarak bu noktada da devreye sıkıntı sureleri ve duaları giriyor.

Ferahlamak İçin Hangi Surenin Okunması Gerekir? – Sıkıntı Duası Nedir?

Ferahlamak için sure okuyarak sabrı da Allah’tan isteyen kişilerin özellikle de belirli sureleri okumaları gerekiyor. İslam’ın kutsal kitabı Kur’an – ı Kerim içerisine yer alan sureler ile birlikte insanlar sıkıntılı süreçlerinin üstesinden çok daha kolay gelme imkanı elde ediyor.

Sıkıntı Duası Nedir? İçlerindeki sıkıntının sona ermesini isteyen kişiler özellikle de İnşirah suresi okudukları zaman kendilerini çok daha iyi hissedebiliyor. Her türlü sıkıntının çözülmesini ve giderilmesini sağlayan bu surenin gerçekten de inanılarak çok içten okunması gerekiyor. Böylelikle Allah’ın da izni ile birlikte çözülmeyecek hiçbir sıkıntı kalmıyor.

İnsanlar bazı zamanlarda kendilerini ruhsal anlamda oldukça yorgun hissedebiliyorlar. Böyle durumlarda insanların ruhsal sıkıntı duası okumaları son derecede etkili oluyor. İnsanlar özellikle de içlerinin sıkılması durumunda İnşirah suresini okudukları zaman ferahladıklarını da hissedebiliyorlar.

Özellikle de yapılan ibadetlerin ardından bu surenin okunarak dua edilmesi durumunda herkes Allah’ın da izniyle sıkıntılarından ve ruhsal daralmalarından kurtulma imkanı elde ediyor.

Peygamber Efendimiz Sıkıntılı Zamanlarda Ne Yapardı?

Sıkıntı Duası Nedir? Peygamberimizin sıkıntı duaları da pek çok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. İnsanlar özellikle de peygamberimizin sıkıntılı olduğu zamanlarda neler yaptığını ve bu süreçleri nasıl atlattığını merak ediyor. Bu zamanlarda peygamber efendimizin okuduğu sıkıntı duası “Ya Hayyu Ya Kayyum! Bi rahmetike esteğisu” olarak karşımıza çıkıyor.

Sıkıntı Duası Nedir İnsanlar özellikle de çok bunaldıkları anlarda bu duayı ettikleri zaman içlerinin çok daha ferah hale gelmesi mümkün hale geliyor. Aynı zamanda insanların sıkıntılı süreçler yaşadıkları anlarda kesinlikle isyan etmemeleri gerekiyor. Bunun yerine Allah’a yakın olarak tüm güzellikleri O’ndan istemek gerekiyor. Böylelikle de sıkıntılı süreçler çok daha kolay bir biçimde atlatılıyor.

Çok Mutsuz Olanların Hangi Sureyi Okumaları Gerekir?

Sıkıntı Duası Nedir? Çok mutsuzlar için sure arayan kişiler de içlerinde bulundukları süreçlerden bir an evvel kurtulmak istiyorlar. İnsanlar çok mutsuz olduklarında ve kendilerini tamamen çaresiz hissettiklerinde kesinlikle İnşirah suresini okumaları gerekiyor.

Çünkü Yüce Allah bu sure içerisinde tüm insanların sıkıntılarının sona geleceğini ve aynı zamanda da Kendisine yönelmeleri gerektiğini belirtiyor.

Bu nedenle de insanların özellikle de sıkıldıkları zamanlarda bu sureyi gerçekten de yürekten inanarak okumaları gerekiyor. Aynı zamanda insanlar şu tespihleri çekmelerinin ardından dua ettikleri zaman da duaları daha faziletli hale geliyor; Sıkıntı Duası Nedir

  • Es Selam
  • El Mümin
  • Ya Hafız
  • Ya Hayyu
  • Ya Kayyum

Sıkıntı Duası Nedir? Bu tespihlerin çekilmesi ardından Allah’a dua eden kişiler sıkıntılarını atlatırken kendilerini çok daha rahat ve ferah hissediyorlar. Belirtilen nedenlerden dolayı insanların imtihan süreçleri içerisinde kesinlikle Allah’a yönelmeleri ve bu süreçlerinin bir sona geleceğini kendilerine hatırlatmaları gerekiyor.

İçimizdeki Sıkıntıyı Gidermek İçin Hangi Dua Okunur?

Sıkıntı Duası Nedir? En çaresiz anda okunacak dua da artık hayattan hiçbir beklentisi olmayan ve kendilerini tamamen aciz hisseden kişilerin okuması gereken dua olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle de sıkıntılı süreçlerden geçen insanların namaz gibi ibadetlerin ardından Allah’a dua etmeleri gerekiyor.

Çünkü yapılan ibadetler ardından dua edilmesi, edilen duaların tesir gücünü yükseltiyor. Sıkıntı Duası Nedir İnsanlar ibadetlerinin ardınan İnşirah surelerini okuduklarında ve ardından da sıkıntılı süreçlerin sona ermesi için Allah’a yalvardıkları zaman kendilerini daha huzurlu hissederler. Allah’ın izniyle sıkıntıları daha kolay geçer.

Sıkıntı Duası

Sıkıntı Duası Nedir Sıkıntıya düşen bir kişi için dua etmek, onun için sabır, güç ve huzur istemektir. İşte sıkıntı anlarında okunabilecek bazı dualar:

1. اللَّهُمَّ رَحْمَتَكَ أَرْجُو فَلَا تَكِلْنِي إِلَى نَفْسِي طَرْفَةَ عَيْنٍ، وَأَصْلِحْ لِي شَأْنِي كُلَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ (Allahumma rahmataka arju fala takilni ila nafsi tarafata ‘aynin, wa aslih li sha’ni kullahu la ilaha illa anta)
“Allah’ım, sana olan umudum ve Rahmetini umut ederim. Kendimle bile bir an bile baş başa bırakma. Her şeyimi düzelt ve senin yanından başka ilah olmadığını bana bildir.” (Tirmizi)

2. اللَّهُمَّ لَا سَهْلَ إِلَّا مَا جَعَلْتَهُ سَهْلًا وَأَنْتَ تَجْعَلُ الْحَزْنَ إِذَا شِئْتَ سَهْلًا (Allahumma la sahla illa ma jaaltahu sahlan wa anta taj’alul huzna idha shi’ta sahlan)
“Allah’ım, Senin kolay kıldığın dışında hiçbir kolaylık yoktur ve sen dilediğin zaman acıyı hafifletirsin.” (Ibn Hibban)

3. رَبِّ اَشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْ لِي اَمْرِي (Rabbi’şrah li sadrî ve yessir li emrî)
“Rabbim, göğsümü genişlet ve işimi bana kolaylaştır.” (Taha Suresi, 20:25)

Sıkıntı Duası Nedir Bu dualar sadece birkaç örnek olup, sıkıntı anlarında okunabilecek birçok dua mevcuttur. Önemli olan, samimi bir niyetle Allah’a yönelmek ve O’ndan yardım istemektir.

Anında Etkisini Gösteren Büyü Çeşitleri Nelerdir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Oylamak için tıklayın
[Total: 0 Average: 0]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*