Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dua tüm inanışlarda fark isim ve formatlarda bulunabilen bir teslimiyet ve isteklerin en saf haliyle istenmesi halidir. İnandığınız din ve inanış biçimine göre çoğunlukla dünyevi konularda elinizden geleni yaptıktan sonra isteğiniz doğrultusunda bir yakarma şeklidir. Müslümanların Allah inancına bağlı olarak tüm duaları onadır ve şükür göstergelerini ona sunar. İnanışlara göre dua etmenin zamanı ve mekanı bulunmamaktadır.

Buna bağlı olarak duayı dilediğimiz zaman edebildiğimiz gibi bazen dualarımıza ayrıca özen göstermek isteyebiliriz. Dua ederken neyi nasıl yapmamız gerektiği konusunda yardım almak da oldukça doğaldır. “Dua ederken nelere dikkat etmeliyiz? Dua ederken özellikle yapmamız gerekenler var mıdır?” sorularının keskin yanıtları olmasa da bildiklerimizi sizler için derledik.

Duanın Allah ile kul arasında özel bir iletişim şekli olduğunu her kişinin duasının özel ve özgün olduğu unutulmamalıdır. Dualarınızın şifası ve kabulü nasıl daha fazla artar hep birlikte göz atalım.

Duaya Etmeye Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

Dua kişilerin kendilerini yetersiz gördüğü konularda destek istemesidir. Olmasını istediği şeylerin çabalarının tesirinin artması için yapılan ibadetlerdendir. Dua sadece istek ihtiyaç ve talepler için yapılmaz. Şükür ve en temelinde ise ibadet olarak gerçekleştirilir.

Bizleri yaratana her an minnet ve teşekkürlerimizi sunmanın en kolay gerçekleştirilebilir halidir. Duanın zamansızlığından bahsetmiştik fakat özenilerek yapılan her iş gibi dua da özen istemektedir. Duaya başlamadan önce şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • Bedeninizin ve kıyafetlerinizin temiz olması tıpkı bir misafirliğe giderken kendimize dikkat ettiğimiz gibi Allah katına da özeni göstermektedir.
 • Bulunduğunuz ortamın temiz ve ferah olması sizlere kendinizi daha iyi hissettirecektir.
 • Duaya başlamadan önce çevrenizde dikkatinizi dağıtan noktaları kaldırmalısınız.

Dua ederken samimi ve içten filtresiz bir şekilde kalbinizden ve dilinizden dökülecek sözcüklere izin vermeniz sizleri rahatlatacaktır.

Dua Nasıl Edilir?

Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İbadetinizi ve şükrünüzü Allah’a sunmanızın birçok farklı noktası bulunur. Sadaka vermek, kurban kesmek, iyi amellerde bulunmak ve hatta gülümsemek bile bazen bir ibadet şeklidir. Sizleri iyiliğe yönlendiren iyi hissettiren ve kalbinizi karartmayan davranışlardan uzak kalmak da bir ibadettir.

İbadetinizi ve iletişiminizi sağlamanızın bir diğer yolu ise duadır. Değindiğimiz noktalardaki gibi duaların konularının ya da zamanlarının herhangi bir sınırı bulunmamaktadır. Buna rağmen yıllardır süregelen alışkanlıklar ve büyüklerimizden gördüklerimiz ile birlikte “Dua nasıl edilir?” sorusuna yanıt genel olarak şu şekildedir:

 • Dua ederken bedenen abdestli ve temiz bulunmalısınız.
 • Duaya besmele ve hamd ile başlanması önerilmektedir.
 • Duadan önce şükür namazı ya da vakit namazı kılmak isteyebilirsiniz.
 • Duanıza hamd ederek ve bağışlanma dileyerek başlamak önerilenler arasındadır.
 • Dualarınızı ayrıntılı ve detaylı bir şekilde dile getirmelisiniz.
 • Dua ederken ellerinizi gökyüzüne doğru bilinen dua pozisyonuna getirerek dua edebilirsiniz.
 • Açık eller ve ket vurulmamış bir dilden dökülenler Allah katına izni doğrultusunda ulaşacaktır.
 • Dua ederken bireysel isteklerinizin yanında çevreniz ve toplum içinde dualar etmelisiniz.

Ettiğiniz duaların ihsanı ve tesiri için yukarıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz.

Dua ve İçtenlik

Günlük yaşantınızda kimsenin bilmesini istemediğiniz istekleriniz, paylaşmaktan çekindiğiniz davranışlarınız ve kötü diye adlandırılabilecek hareketleriniz olmuş olabilir. Gözlerden uzak ve tek olarak düşündüğünüz fikirler gerçekleştirdiğiniz eylemler siz kendinizi tek sanmanıza rağmen gözetilmektedir. İşte duada böyle bir şeydir. Allah sesinizi duyar ve dualarınızı dinler zamanla kabulü ya da daha hayırla sonuçlanacak olaylara vesile olması tam anlamıyla insanoğlunun şansının göstergesidir.

Dua ederken kendinizle konuşur gibi filtresiz, yargılamadan, içtenlikle ve dürüst bir şekilde iletişim kurmalısınız. Tegabun suresinin 4. ayetinde de belirtildiği gibi “Allah sinelerde olanı bilendir.” Sizler dile getirmeseniz de derdinizi ve dermanınızı bilen yaratıcıya edeceğiniz duaların kabul olması dileğiyle.

Kısmet Bağlılığını Çözmek için Dua yazımızı da okuyabilirsiniz.

Oylamak için tıklayın
[Total: 0 Average: 0]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here