Duaların Gücü ve Etkileri

Duaların gücü ve etkileri pek çok kişi tarafından inanılan konular arasında yer alıyor. Pek çok insan istedikleri şeylerin olması adına duaların gücüne inanıyor ve bunları hep Allah’tan istiyor. Bu noktada pek çok kişi de duaların hayatımız içerisinde ne gibi etkileri olduğu ve nasıl güçlü olduğu konusunu merak ediyor. Allah’a dua etmek son derecede farklı bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

Duaların Gücü ve Etkileri
Duaların Gücü ve Etkileri

İnsanlar bir şeyleri normal şekilde istediklerinde öylesine istediklerinde ya da çok istediklerinde farkında olmadan bile dua edebiliyor. Ancak duanın öyle bir gücü bulunuyor ki bazen ağızdan çıkan bir cümle kesinlikle istenmeyen durumlara bile yol açabiliyor. Bu nedenle de insanların ağızlarından bir şeyi çıkarmadan ya da içlerinden geçirmeden önce iyice düşünmeleri gerekiyor.

Duaların ne zaman ve ne şekilde kabul edileceğini Allah dışında kimse bilmiyor. Bu nedenle de şu sürede kabul olacak, bu sürede kesin olacak gibi ifadeler ile yer alan dualara da kesinlikle itibar etmemek gerekiyor. Ancak en tesirli olan duaların da insanların bir anda içlerinden gelen dualar olduğu biliniyor. Bu nedenle de dua kavramını açıklamak neredeyse imkansız bir hal alıyor.

Duanın Gücü Ne Demek? – Duaların Gücü ve Etkileri

Duanın gücü ne demek konusu da pek çok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. İnsanlar bu dua ettikleri zaman onun bazı durumlarda kesin olarak kabul edilmesini istiyorlar. Ancak Allah bazen hakkımızda hayırlı görmediği şeyleri kabul etmiyor. Bunu da biz kulları çok daha ilerleyen zamanlarda ya da hemen anında anlayabiliyoruz. Bu nedenle de bir şeyin çok istenmesi durumunda bile dua ederken neden olmadığını düşünmek kesinlikle yanlış bir algı olarak karşımıza çıkıyor.

Genel anlamda bakıldığı zaman duanın gücü ve sırları çözülmesi nerede ise imkansız bir hal alıyor. Bazen insanlar gerçekten de çok istedikleri bir şeyi içten söyledikleri zaman duaları bir anda kabul oluyor. Ancak bazılarının ettikleri duaların kabul olması zaman alabiliyor ya da hiç gerçekleşmeye biliyor. Bunu en iyi Allah biliyor. Yine de biz insanların bir dua ederken ağzımızdan çıkanı gerçekten de bilmemiz gerekiyor. Bu konuda şöyle bir örnek verilebiliyor.

Bir kadın boyunun 1,80 m olmasından ciddi anlamda rahatsızlık duyuyor. Etraflarındaki herkes boyuna hayran kalsa bile kendini kötü hissediyor. Bir gün keşke “1,50 m boyunda olsam ayaklarım kesilse de” diyor. Bunun üzerine yaşadığı bir trafik kazası sonucunda tekerlekli sandalyeye mahkum kalıyor ve boyu gerçekten de 1,50 m oluyor. Bu nedenle de insanların bir dua ederken sonunu da düşünmeleri gerekiyor.

Çok İstediğimiz Bir Şey İçin Nasıl Dua Etmeliyiz?

Duaların Gücü ve Etkileri
Duaların Gücü ve Etkileri

Duaların Gücü ve Etkileri, Çok istenilen şeyler için nasıl dua edilmelidir sorusu da dua konusu bu derecede hassas olurken pek çok kişi tarafından merak ediliyor. İnsanlar dualarının tesir gücünü artırabiliyor. Bunun için özellikle de günün belirli anlarında edilen duaların kabul olma ihtimalleri de artış gösteriyor. Bu vakitler ise şu şekilde sıralanıyor;

  • İbadet edilmesi ardından
  • Gece saatlerinde
  • Sabah namazında

Bu zamanlarda edilen duaların tesir gücünde artış meydana geliyor. Ancak insanların başka kişilere zarar vermeden sadece içerisinde güzellikler bulunan dualar etmeleri gerekiyor. Çünkü bazı durumlarda edilen kötü dualar insanların kendilerine de dönebiliyor. Ancak insanlar iyi dualarını en içten ve inanarak ettikleri zaman kabul olma ihtimalleri de artıyor.

Kur’an – ı Kerim’de Duanın Gücü

Duaların Gücü ve Etkileri, Kur’an’da duanın gücü de net bir biçimde insanlara belirtiliyor. Bu konu hakkında Kur’an içerisinde ayet de bulunuyor. Furkan suresi içerisinde yer alan 77. Ayet içerisinde dualar hakkında bilgilere de yer veriliyor. Duaların Gücü ve Etkileri, Bu ayet içerisinde duaların olmaması durumunda Allah’ın insanlara neden değer vereceği sorusu soruluyor. Yani buradan da Allah’ın dualara son derecede önem verdiği bilgisine ulaşılıyor.

Duanın Kabul Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Duanın kabul olduğunun işaretleri de kendisini farklı şekillerde gösteriyor. İnsanlar bir şeyi çok istediklerinde ve o şey başlarına geldiğinde duaları kabul olmuş anlamına geliyor. Allah’ın ödülleri ve duaları kabul edişi ile birlikte insanların inançları da genel anlamda daha fazla artıyor. Duaların ne zaman kabul olacağı bilinmiyor. Ancak yine de insanların ettikleri dualar ardından başlarına gelen güzel şeylerin de Allah’tan geldiğini unutmamaları gerekiyor.

 

Duaların Gücü

Duaların Gücü ve Etkileri, Şüphesiz ki duaların güçleri tartışılmaz gönülden edilen dualar direk Allah katında kabul olur ve dua edenlerin dilekleri yerine gelir. Bu nedenle yapacağınız duaları tam bir teslimiyet içinde yapmanız ve bizleri yaratan Rahman ve Rahim olan Allah’a sığınmamızdır.

Küsleri Barıştırma Duası yazımızı da okuyabilirsiniz.

Oylamak için tıklayın
[Total: 0 Average: 0]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*