Kimlere Dua Edilir, Kimlere Dua Edilmez?

Kimlere Dua Edilir, Kimlere Dua Edilmez?
Kimlere Dua Edilir, Kimlere Dua Edilmez?

Kimlere Dua Edilir, Kimlere Dua Edilmez? konusu da dualar konusunda en çok merak edilen detaylar arasında yer alıyor. Özellikle de belirli kişilere dua edilip edilmeyeceği konusunda çeşitli söylemler bulunuyor.

Ancak bu konu hakkında İslam dini içerisinde gerekli bilgilendirmeler de eksiksiz bir biçimde yapılıyor. Eğer dua bir kişi dua etmek istiyor ise karşısında yer alan kişi gayrimüslim olsa dahi bu kişilere dua edilebiliyor.

Bu konu hakkında Peygamber Efendimizin hadisleri bulunuyor. Hz. Muhammed (sav) bu konu hakkında hadisi içerisinde gayrimüslime de hidayete ermesi adına dua edilebileceğini belirtiyor.

Yine bu konu hakkında en çok merak edilen detaylardan bir tanesi de Hristiyan’a dua edilir mi konusu olarak karşımıza çıkıyor. Hristiyan olan kişilere de aslında gayet dua edilebiliyor. Müslüman olan kimseler özellikle de Hristiyan olan kişilerin hidayete ermesi adına onlar için istedikleri zaman dua edebiliyorlar.

Özellikle de bu kimselerin iyi insanlar olduğunu düşünen kimseler onlara yol göstermelerinin yanı sıra dua ederek de imana gelmelerini Allah’tan isteyebiliyorlar.

Hangi Saatlerde Dua Edilmez?

Hangi saatlerde dua edilmez sorusu da pek çok kişi tarafından araştırılan önemli detaylar arasında yer alıyor. İnsanlar özellikle de belirli saatler içerisinde duaların edilip edilmeyeceği konusunu merak ediyorlar.

Bilindiği üzere günün belirli saatleri içerisinde namaz kılmak mekruh oluyor. Özellikle de kerahat vakti olan geçen süreler içerisinde namaz kılınamıyor.

Ancak bu zaman dilimleri içerisinde insanlar istedikleri şekilde dua etme imkanını elde ediyorlar. Yani insanların dua etmeleri adına herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmuyor.

İnsanlar dua ederek dileklerinin gerçek hale gelmesini istedikleri zaman özellikle de belirli saatlerde ve günlerde ettikleri dualar oldukça tesirli oluyor. Özellikle de bu günlerde yapılan duaların kabul olduğu hadisler içerisinde de net bir biçimde açıklanıyor. Bu günler ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Regaib gecesi
  • Şabanın 15. (berat) gecesi
  • Cuma gecesi
  • Ramazan ve Kurban bayramı gecesi

Bu zaman dilimleri içerisinde insanların özellikle de ibadet ederek dua etmeleri gerekiyor. Böylelikle de bu zamanlar içerisinde insanlar gerçekten de yürekten inanarak dua ettikleri zaman Allah’ın da izni ile birlikte dilekleri gerçek hale geliyor.

En Güzel Dua Nasıl Edilir?

Kimlere Dua Edilir, Kimlere Dua Edilmez?
Kimlere Dua Edilir, Kimlere Dua Edilmez?

En güzel dua nasıl edilir denildiği zaman öncelikli olarak insanların gerçekten de çok içten inanmaları gerekiyor. İnsanlar bir şeyin olmasını çok istedikleri zaman Allah’a iman etmeleri ve dileklerini dualar ile arz etmeleri gerekiyor.

Özellikle de insanlar dualarını etmeden önce Kur’an okumak ve namaz kılmak gibi ibadetleri ettikleri zaman dualar daha tesirli hale geliyor.

Ayrıca insanların gerçekten de tam anlamı ile dualarının kabul olacağına inanmaları gerekiyor. Böylelikle de insanların Allah’tan istedikleri dilekleri Allah’ın da izni ile birlikte gerçek hale geliyor.

Dua Etmeden Önce Ne Denir?

Dua etmeden önce ne denir denildiği zaman da insanlar kararsız kalıyorlar. Bu konu hakkında özellikle de Peygamber efendimizin hadisi insanların oldukça dikkatlerini çekiyor. İnsanlar, dualarının daha tesirli hale gelmesini istedikleri zaman duanın öncesinde özellikle de tövbe ve istiğfar dualarını etmeleri gerekiyor. Böylelikle de insanlar tam anlamı ile içten bir şekilde dualarını ettikleri zaman dualarının kabul olma imkanı daha fazla hale geliyor.

İnsanlar dua etmek için özellikle de besmele ile bir giriş yapıyorlar. Bu durum da duaların kabul olması adına son derecede etkili durumlardan bir tanesi oluyor. Besmele çekmelerinin ardından gerçekten de dileklerinin gerçekleşeceğine inanmaları da son derecede etkili hale geliyor. Böylelikle de insanlar Allah’ın da izni ile birlikte isteklerinin gerçekleşmesin yaşıyorlar.

Her Yerde Dua Edilir mi?

Her yerde dua edilir mi denildiği zaman belirli alanların dışında insanlar istedikleri her yerde dua edebiliyorlar. Allah her zaman bizimle birlikte olduğu için insanlar her an ve her yerde Allah’a dua edebiliyorlar.

Saygıdan ödün vermeden insanlar; yemek yerken, televizyon izlerken, yürürken, otururken ya da çalışırken bile istedikleri her durumda Allah’a dua edebilirler. Unutulmaması gerekir ki Allah’ın, kimlerin dualarını ne zaman kabul edeceği belli olmaz. Bu nedenden dolayı da insanların istedikleri her an dua etmeleri fayda sağlar.

Hayattan Ümidini Kesenlerin Okuması Gereken Dualar yazımızı da okuyabilirsiniz.

Oylamak için tıklayın
[Total: 0 Average: 0]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here