Kimlerin Duası Makbuldür?

Kimlerin Duası Makbuldür?
Kimlerin Duası Makbuldür?

Kimlerin Duası Makbuldür? ya da dua ederken dikkat edilecek nelerdir gibi durumlar son zamanlarda en çok araştırılan konular arasında yerini korumaya da devam ediyor. Dua etmek hayatımızın en önemli konuları arasında yerini almaya da devam ediyor.

Özellikle de bazı kişiler vardır ki hayatlarında birçok sorunlar meydana gelirken sadece Allah’a sığınarak her şeyi Allah’tan istemeyi tercih ederler. Herkes istek ve dileklerine karşılık almak için Allah’a dua eder ve gerekli yardımları isterler.

Duası kabul olan kişiler kimlerdir sorusu da bir hayli araştırılan detaylar arasında yer almaya devam ediyor. Fakat Allah bazı kişilerin dualarını da geri çevirmez.

Bu kişilerin kimler olduğu da en çok araştırılan detaylar arasında yer almaya da devam ediyor. Duası çabuk kabul olan kişiler genel olarak incelenirken;

 1. Dini görevlerini her zaman düzenli olarak yerine getiren kişiler
 2. Allah’ı her zaman çok fazla anarak zikir eden kişiler
 3. Oruçlu olan kişiler
 4. İçleri temiz ve başka kişiler hakkında kötülüğe yer vermeyen kişiler
 5. Haram yemekten uzak olan kişiler
 6. Ağrı, sancı içerisinde hastalıkları olan kişiler
 7. Dertli ve sıkıntısı olan kişiler
 8. Hacıya giderek hac görevlerini tam anlamı ile yerine getiren kişiler
 9. Anne ve babaların evlatlarına etmiş oldukları dualar da oldukça makbul olan dualar arasında yer almaya da devam ediyor.

Duaların Kabul Olması İçin Neler Yapmalıyız?

Duaların kabul olması için neler yapmalıyız sorusu da son zamanların en çok araştırılan konuları arasında yer almaya da devam ediyor. Duaların daha hızlı ve pratik ir şekilde kabul edilmesi için de birden fazla detaya dikkat etmek gerekiyor. Genel olarak dua ederken bu duaların kabul olacağına inanmak da her şeyin başında gelir.

İnsanlar duaların kabul olacağına inanarak Allah’tan istemeye de özen göstermeleri gerekir. Eğer kabul olacağına inanmadan yani içten bir şekilde dualar edilmezse de bu şekilde istenilen şeylerin kabul olması gibi durumlar pek de söz konusu olmaz.

Duaların kabul olması sırasında birçok farklı detay da yer almaya devam ediyor. Duaların kabul olması noktasında iyiliklerden güzelliklere barıştan doğruluğa kadar birçok şeye de uygun olarak duaların edilmesi gerekiyor.

Eğer insanların ayrılmalarından başkalarının başlarına kötü şeyler gelmesi gibi durumların istenmesi söz konusu olursa da bu dualar her ne kadar içten edilse bile kabul olmaz. Kabul olan dualar için karşıda yer alan kişilerin zarar görmesinin istenmesi ya da farklı kişilere zararı dokunabilecek düzeylerde a dan z ye kadar en ufak bir şey olmaması da gerekir.

Duası Kabul Olan İnsanlar Kimlerdir?

Duası kabul olan insanlar kimlerdir sorusu da bir hayli merak edilen konular arasına yer almaya da devam ediyor. Duaları kabul olan kişiler genel olarak incelenecek olduğu zaman da bu anlarda;

 1. Evlenmek isteyip de her ne olursa olsun hayırlı eş bulma konusunda zorluk çekenler
 2. Güzel bir okul kazanarak hayırlı işler yapma düşüncesinde olanlar
 3. Çocukların üniversite kazanması durumunda olanlar
 4. Başkalarının şiddete uğramamasını istemek
 5. Çaresiz ve aciz konumda olan kişiler
 6. Allah’ı sürekli olarak anarak tövbe ve istiğfar durumlarında bulunanlar

Gibi birçok kişinin duası kabul olur. Bir insan ne kadar çok derdi olursa olsun her şeyi Allah’tan istemeleri gerekir. Eğer bir insan her ne olursa olsun en içten duaları ile sorunlara karşısında uygun olan çözümleri a dan z ye kadar Allah’tan istemeyi tercih ederse de bu kadar farklı sorunlar geride kalır.

İnsanların bazı anlarda her ne kadar birçok şeyi çözmek için harekete geçmeleri gibi durumlar meydana gelse bile yine de bazı anlarda imkanı olmayabilir. Bu yüzden de her şey Allah tarafından istenilmesi ardından sorunlar kısa sürede geri planda kalacaktır.

Duaların daha çabuk kabul olması için abdestli olarak edilen duaların yanı sıra bir yandan da dua etmeden hemen önce iki rekat da olsa tövbe istiğfar namazı ile dilek hacet namazı kılınması gerekir. Bu namazlar ardından en içten edilen dualar kısa süre içerisinde de kabul olur.

Dualarla Aranız Nasıl? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Oylamak için tıklayın
[Total: 0 Average: 0]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here