Dualarla Aranız Nasıl?

Dualarla aranız nasıl kısmında birçok dua modeli de yer almaya devam ediyor. Bu yüzden de insanlar hayatlarında ne gibi farklılıklar görmek ister ise istesinler asla fark etmeden birçok dua ile hayatlarına yön verebilirler. Bu yüzden de insanların dualar ile araları iyi olmalıdır.

Çok İstediğimiz Bir Şey İçin Nasıl Dua Etmeliyiz?

Dualarla Aranız Nasıl?
Dualarla Aranız Nasıl?

Çok istediğimiz bir şey için nasıl dua etmeliyiz kısmında yapılan en içten dua; Estağfirullah min külli ma kerihallah, Estağfirullahel’azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh ile de yer alıyor. Bu dua sayesinde insanlar ne kadar çok bir şeyleri istiyor olursa olsun asla fark etmez ve kendileri için her istedikleri duaları daha rahat ederek isteklerin öne çıkmasına yardımcı oluyor.

Bir İnsan Nasıl Dua Etmeli?

Bir insan nasıl dua etmeli kısmında birçok farklı dua da yer almaya devam ediyor. Bu anlarda genel olarak birçok farklı dua modeli öne çıkıyor. Bu yüzden de dualar insanın hayatına yön verecek olmasından ötürü de içten bir şekilde dua etmeye özen göstermek gerekir.

Evde Huzursuzluk Varsa Hangi Dua Okunur?

Evde huzursuzluk varsa hangi dua okunur kısmında birçok detay yerini almaya da devam ediyor. Bu noktada biri birinden farklı dualar yer almaya da devam ediyor. Bu dualar arasında bir tanesinin genel olarak anlamına bakılacak olduğu zaman da; “Allah’ım kalplerimizi birleştir. Aramızı ıslah et(düzelt) ve bizi kurtuluş yollarına ulaştır. Bizi karanlıklardan aydınlığa çıkar ve büyük günahların (çirkinliklerin) açığından da gizlisinden de uzaklaştır. ‘’ kısmında birçok farklı konu da yer almaya da devam ediyor.

Bu yüzden dualar da kendilerine insanların hayırlı dualar ile rahat etmelerine yardımcı olur.

Nasıl Dua Edilir Örnek?

Nasıl dua edilir örnek ile incelenecek olduğu zaman bir geçmiş olsun kelimesinin dahi dua olduğunu unutmamak gerekir. İnsanların dua kapıları her an açık olabilir. Bu yüzden de ağızlardan çıkan her bir kelimeye çok dikkat etmek ve buna göre dile gelmek gerekir. Bu konuda belirli örnekler verilecek olduğu zaman genel olarak öne çıkan dua seçenekleri;

 1. Allah ne muradın varsa versin.
 2. Çok şükür hep böyle ol.
 3. Allah rahmet eylesin.
 4. Allah yolunu bahtını açık etsin.
 5. Allah her türlü kazadan beladan korusun.
 6. Allah bir yastıkta kocatsın.
 7. Allah analı babalı büyümeyi nasip etsin.
 8. Tez zamanda iyileşirsin İnşallah gibi birçok dua örneği de yer almaya devam ediyor.

Gönülden Nasıl Dua Edilir?

Gönülden nasıl dua edilir kısmında belirli detaylara da dikkat etmek gerekir. Bu alanda insanların tabi ki dua ederken birçok şeye dikkat etmesi hem Allah’a karşı olan sevgi ve saygıyı en iyi gösterme şekli olarak yer alırken hem de insanların duaları daha içten ederek daha iyi bir şekilde hızlıca kabul olmasını sağlar. Dua ederken gönülden olması için;

 1. Abdestli olmak
 2. İki rekat dilek hacet namazı kılmak
 3. Allah ile kul arasına girecek bir şey düşünmemek
 4. Dua ederken sadece Allah ile kendisine odaklanmak
 5. Dualarının kabul olacağına inanmak
 6. Hayırlı dualar etmek gibi birçok detaya dikkat etmek gerekir.

İnsanlar dua ederken kendilerinin günaha girmesine neden olacakları dualardan kaçınmaları da gerekir.  Bu sayede dua etmek kullar açısından çok önemli olmaktadır.

Dua Ederken Ne Söylenir?

Dua ederken ne söylenir kısmına örnek verilecek olduğu zaman bu alanda birçok farklı dua yer almaya devam ediyor. Ama en güzel dualar arasında yer alan dualar Arapça edilen dualardır.

Buna bir örnek verilecek olduğu zaman daha çok; “Bismillahirrahmanirrahim. Lâ ilâhe illallâhu vallâhü ekber, lâ ilâhe ilâllahu vahdehû lâ şerike leh, lehül mülkü ve lehülhamdü ve hüve alâ külli şey’in kadir, lâ ilâhe illâllahu ve lâ havle velâ kuvvete illâ billâh.’’ Kısmı öne çıkıyor.

Bir yandan da dua ederken insanlar o an Allah’tan canı gönülden ne istemek istiyorlarsa bunu söyleyebilecek oldukları gibi bir yandan da dertlerini en içten şekilde dile getirebilirler. İlla Arapça bir dua edilmesine de gerek yoktur.

Kocama Ayırma Duası yazımızı da okuyabilirsiniz.

Oylamak için tıklayın
[Total: 0 Average: 0]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here