Özel Gün ve Gecelerde Edilen Duaların Önemi

Özel gün ve gecelerde edilen duaların önemi her zaman duaların çok daha hızlı ve iyi bir şekilde kabul olması ile alakalı olan bir durumdur. Bu yüzden de duaların yeri hayatımızda çok farklı bir yere sahiptir. Ne kadar çok dua edilirse o kadar hızlı kabul olur.

Gece Yapılan Dua Kabul Olur Mu? – Özel Gün ve Gecelerde Edilen Duaların Önemi

Özel Gün ve Gecelerde Edilen Duaların Önemi
Özel Gün ve Gecelerde Edilen Duaların Önemi

Özel Gün ve Gecelerde Edilen Duaların Önemi, Gece yapılan dua kabul olur mu en çok araştırılan bir diğer konu olarak yerini alıyor. Bu yüzden de edilen dualar içerisinde birçok detaya dikkat etmek gerekir. Duaların geri çevrilmediği anlar;

 1. Seher vakti
 2. Gecenin altıda biri
 3. Gecenin ikinci yarısından sonraki zaman
 4. Akşam ile imsak arası
 5. Ezan okunurken
 6. Ezanla beraber edilen dualar kabul olur.

En Çok Ne Zaman Edilen Dualar Kabul Olur?

En çok ne zaman edilen dualar kabul olur sorusu da merak edilen konular arasında yer almaya da devam ediyor. Bir Hadis-i Şerif içerisinde yer alan detaylara bakılacak olduğu zaman bu noktalarda; ‘’Şu beş gecede yapılan dua red edilmez: Regaib gecesi, Şabanın 15. [Berat] gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı gecesi. Özel Gün ve Gecelerde Edilen Duaların Önemi, Cuma günlerinde bir an vardır ki, o anda edilen dua red olmaz. Ramazanda Allah günahları affeder ve duaları kabul eder’’ ifadesi de yer alıyor.

Bu yüzden de dualar her zaman en uygun olunan zamanlarda edilmesi ve buna göre bir yol belirlenmesi gerekir.

Dileğin Kabul Olması İçin Hangi Dua Okunur?

Dileğin kabul olması için hangi dua okunur kısmı da merak edilen konular arasında yer almaya da devam ediyor. Bu detaylara bakılacak olduğu zaman da; “Estağfirullah min külli ma kerihallah, Estağfirullahel’azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh.” Duası çok farklı bir yere sahip oluyor. Birçok farklı dua şekli yer alsa bile en içten edilen dualar sayesinde kabul olma oranları çok daha yüksek oluyor.

Bir Dua Nasıl Kabul Olur?

Özel Gün ve Gecelerde Edilen Duaların Önemi, Bir dua nasıl kabul olur kısmında dua etmeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar olduğunu da bilmek gerekir. Eğer duaların daha hızlı kabul olmasını isteyen kişiler varsa aşağıda olan durumları da gözler önüne alabilir. Bu anlarda;

 1. Dua etmeden hemen önce geçmiş zamanlarda yapılan hataları bir daha tekrar etmemek üzere tövbe istiğfar etmek gerekir.
 2. Allah’a dualar sırasında şükür edilmeli ve Peygamber Efendimiz için salavat getirilmeli.
 3. Dualar sırasında kişiler en içten gelen duygularını yalvararak hiç utanma çekinme olmadan dile getirmelidir.
 4. Dua etme konusunda ısrarcı olmalıdır.
 5. Umut ve korku içerisinde dua etmeye özen göstermeli.
 6. Dua ederken duaların en kabul olacağı zamanlara dikkat etmeli.

Bu adımlar ile dualar daha hızlı kabul olur.

Dua Hemen Kabul Olur Mu?

Dua hemen kabul olur mu sorusu da bir hayli merak edilen konular arasında yerini almaya devam ederiz. İnsanlar dua ettikleri zaman anında kabul olmasını isterler. Fakat bazı duaların vakti vardır ve hemen kabul olmaz.

Özel Gün ve Gecelerde Edilen Duaların Önemi, Bu noktada acele etmek yerine her şeyin bir vakti olduğunu bilerek sabır göstermek gerekir. Eğer bir insan dua ettim de kabul olmadı diye sabırsız bir şekilde isyan etmeye başlamazsa hayırlı edilen her dua er ya da geç vakti geldiği zaman kabul olur. Bu yüzden sabır her şeyin başı olacaktır.

Dua Etmeden Önce Ne Denir?

Dua etmeden önce ne denir kısmı da en çok araştırılan konular arasına yer almaya başlıyor. Bu konuda illa net bir şey söylenmesine gerek yoktur. Fakat kişiler dilek ve isteklerinin daha hızlı kabul olması, daha farklı bir şekilde Allah’a karşı dileklerini sunmak istiyorlarsa en az 2 rekattan meydana gelen dilek olarak da bilinen hacet namazları kılabilirler.

Ardından da kişiler salavat getirerek o an ne istiyorlarsa aralarında bir engel olmadan en içten halleri ile dile getirebilirler. Bu konuda en ufak bir sınırlama yoktur. Namaz kılınarak edilen dualar daha makbul olurken abdesti olmayan ya da namaz kılabilecek durumda olmayanlar salavat çekerek de dua edebilirler.

Amaca Uygun Olarak Yapılan Büyülerinin Faydaları Nelerdir? yazımızı da okuyabilirsiniz. Youtube Kanalımızı Takip Etmek isteye bilirsiniz.

Oylamak için tıklayın
[Total: 0 Average: 0]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*