Şamanları Tanıyalım

Şamanları tanıyalım diyen kişiler özellikle de bu kişilerin nasıl bir inanca sahip olduklarını merak ediyorlar. Pek çok kişi Şamanizm’in aslında bir din olduğunu düşünüyor.

Aslına bu bir din olmanın dışında bir görüş olması ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda daha kapsamlı bir tabir ile yaşam rehberliği olarak da görülebiliyor.

Şamanları Tanıyalım
Şamanları Tanıyalım

Şaman olmak kesinlikle ispat gerektiriyor ve aynı zamanda da bir tören ile birlikte insanların Şaman oldukları görünüyor. Bu kişiler genel olarak köylere ait olan yerel insanlar olmaları ile de dikkat çekiyorlar.

Şamanlık konusunda bilinen bir gerçek daha bulunuyor. Bu toplumlar da özellikle ataerkil özelliklere sahip olması ile dikkat çekiyor. Erkek baskınlığının çok daha yoğun bir biçimde hissedildiği bu inançta Şamanlığın doğuştan geldiği de düşünülüyor.

Bir kimsenin şaman olabilmesi adına ya ailesinin şaman olması ya da doğduğu andan itibaren doğa üstü güçleri olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Ancak genel anlamda doğuştan geliyor. Şamanları Tanıyalım Yine de yeteneğe göre de şaman olan kimseler bulunuyor.

Şamanlar Hala Var mıdır? – Şamanları Tanıyalım

Şamanlar hala var mı sorusu da bu inancı merak eden pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Özellikle de Türklerin İslamiyet’i benimsemelerinin öncesinde Şaman inancını benimsemiş olmaları nedeni ile pek çok kişi bu sorunun yanıtını merak ediyor.

Özellikle de köy hayatına sahip olan insanlarda bu inanç görülüyor. Günümüzde de Balıkesir ilinin Kaz Dağları eteğinde yer alan Tahtakuşlar köyü içerisinde hala bu inanç hakimiyetini sürdürüyor.

Aynı zamanda köy içerisinde kurulmuş olan ilk özel etnografya galerisi içerisinde de Şaman kültürünün en belirgin özelliklerine sahip olan pek çok eser yer alıyor.

Şamanlar Allah’a İnanır mı?

Şamanlar Allah’a inanır mı sorusu da bu inanç hakkında en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Aslına bakıldığı zaman Şamanlar da Allah’a inanıyor. Ancak İslam dinine göre bu inanç ile aralarında ciddi farklılıklar bulunuyor.

Şamanları Tanıyalım Bu inanışa göre gökyüzünü mesken tutmuş iyilik tanrıları bulunuyor. Yine bir yandan da kötülüğün yer altına gömülmüş olduğunu düşünüyorlar. Bu kötülük tanrılarının ise ağaç, dağ, taş, su, ateş, ay ve güneş gibi yerlerde barındıklarını düşünürler.

Şaman inancı İslam inancından çok daha farklı bir halde karşımıza çıkıyor. İslam inancına göre Yüce Allah’ın tek ve hem eşinin hem de benzerinin bulunmadığı biliniyor. Ancak şamanlar tek tanrılı inanç yerine çok tanrılı inanca sahip olan kişiler olması ile dikkat çekiyorlar.

Yine şaman olan kişilerin de bu tanrı ve ruhlar ile insanların arasında aracılık yaptıkları düşünülüyor. Tüm bu durumlardan dolayı da inanç her geçen gün etkisini giderek kaybetmiş olması ile dikkat çekiyor.

Şaman Türkleri Kimlerdir?

Şamanları Tanıyalım
Şamanları Tanıyalım

Şaman Türkleri ve bunların kimler olduğu da pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Eski Türk toplulukları dikkate alındığı zaman her toplulukta bu inanca farklı isimle veriliyor. Ancak genel anlamda şaman Türkleri ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Uygurlar
  • Kırgızlar
  • Altaylılar

Şamanları Tanıyalım Eski Türklerin inanışı olan Şamanizm konusunda en çok merak edilen sorulardan birisi de Şamanizm günah mı sorusu olarak karşımıza çıkıyor. Her şeyden önce bu inancın çok tanrılı bir inanç olması dikkat çekiyor. Ancak İslam dini içerisinde ise sadece Allah’ın olduğu biliniyor.

Bu nedenle de Şamanizm inancı İslam inancından son derecede farklı olması ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda Allah’ın tek olması hiçbir eşinin ve benzerinin olmaması da İslam inancının en temel kavramı olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle de İslam dinine bakıldığı zaman bu dine göre Şaman inancı günah olması ile dikkat çekiyor.

Şaman Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Türkiye’de Şamanizm konusu pek çok kişinin merak ettikleri durumlar arasında yer alıyor. Ülkemizde hala belirli bölgelerde şamanların olduğu biliniyor.

Şamanları Tanıyalım Bu durum pek çok kişi için son derecede garip karşılanıyor. Öte yandan şamanların ne gibi özelliklere sahip oldukları da merak edilen konular arasında yer alıyor. Bir kişinin şaman olduğunun belirtileri ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Gerçeküstü olan varlıkları görmek
  • Sürekli olarak baş dönmesi
  • Hem ruhsal hem de bedensel acılara maruz kalmak
  • Sürekli sinirli olmak
  • İnsanlardan daha soyut bir hale gelmek
  • Sürekli düşünen birisi haline gelmek

Şamanlar

Şamanlar, yerli kültürlerdeki geleneksel şifacı ve spiritüel liderlerdir. Şamanizm, Asya, Sibirya ve Amerika gibi birçok yerli topluluğun inanç sisteminin temelini oluşturur. Şamanlar, doğal dünya ile insanlar ve ruhlar arasında aracılık yaparlar.

Şamanlar, ruhlarla iletişim kurabilen ve enerjiyi kullanabilen kişilerdir. Çoğunlukla ilahi çağrıyı hissederek şaman olurlar ve eğitimleri genellikle uzun ve zorlu bir süreçtir. Şamanlar, toplumun sağlığı ve refahıyla ilgilenir, hastalıkların tedavisi, ruhani danışmanlık, kehanetler ve törenler gibi çeşitli görevleri yerine getirirler.

Şamanlar, genellikle trans haline geçerek spiritüel arayışlarına yolculuk yaparlar. Bu yolculuklar sırasında, ruhlarla ve ilahi varlıklarla iletişim kurarak bilgelik, rehberlik ve şifa elde ederler. Çeşitli ritüeller, danslar, şarkılar, davullar ve bitkisel ilaçlar kullanarak ritüeller gerçekleştirirler.

Günümüzde hala bazı yerli topluluklarda şamanlar varlıklarını sürdürmektedir. Şamanizm, modern dünyada da ilgi gören bir spiritüel yol olarak kabul edilmekte ve bazı insanlar tarafından spiritüel rehberlik, şifa arayışı ve kendini keşif amacıyla takip edilmektedir.

Dua Etmenin Önemi Nedir, Neden Dua Ederiz? yazımızı da okuyabilirsiniz. Youtube Kanalımızı Takip Etmek isteye bilirsiniz.

Oylamak için tıklayın
[Total: 0 Average: 0]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*