Duaların Kabul Olması İçin Dualar

Duaların kabul olması için dualar  kısmında birçok farklı dua yer almaya devam ediyor. Bu yüzden de kişiler çocuk sahibi olmadan evlenmeye, başlarında olan dertlerden kurtulmadan maddi rahatlığa kadar hangi konuda ister ise istesinler en uygun dualar da yerini hep alıyor.

Ne İstersen İste Kabul Olan Dua?

Ne istersen iste kabul olan dua incelenecek olduğu zaman ilk sırada yerini; Estağfirullah min külli ma kerihallah, Estağfirullahel’azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh duası alacaktır. Bu dua edilerek ardından kişi ne muradı varsa söylerse söylesin her biri kabul olur. Bu yüzden de dualar arasında en makbul olanlar arasında yer alır.

Ne İstediğin Varsa Kesinlikle Gerçekleşmesi İçin Okunacak Dua?

Duaların Kabul Olması İçin Dualar
Duaların Kabul Olması İçin Dualar

Ne isteğin varsa kesinlikle gerçekleşmesi için okunacak dua hangisidir de araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Genel olarak bakılacak olduğu zaman bir insan günlük 70 kere;

 1. Ya Rahman
 2. Ya Rahim
 3. Ya Kavi
 4. Ya Kadir diye esmaları okursa ve hemen ardından da dua ederse dualar kabul olur.

Bu esmaların peş peşe olacak şekilde net 70 kere okunması gerekir. Esmalar hatırlanmadığı zaman yerine başka esma konmaz ve ne bir eksik ne bir fazla olmamasına dikkat etmek gerekir.

Hangi Dua Geri Çevrilmez?

Hangi dua geri çevrilmez kısmında genel olacak bakılacak olduğu zaman dini açıdan önemli olan günlerde edilen duaların kolay kolay olarak çevrilmediği bilinir.

Fakat ezan okunurken edilen dualar, secdede edilen dualar, hamileyken edilen dualar, hastayken edilen dualar, ölüm anında ölüm yatağında edilen dualar, oruçlu ağız ile edilen dualar kolay kolay geri çevrilmez. Önemli olan günler incelenecek olduğu zaman;

 1. Recep ayının ilk Cuma akşamı
 2. Şaban ayının ortasında olan Berat gecesi
 3. Cuma geceleri
 4. Perşembe geceleri
 5. Ramazan ve kurban bayramları
 6. Kadir gecesi gibi akla gelen tüm dizi günlerde kolay kolay geri çevrilmez.

Nasıl Dua Etsem Kabul Olur?

Nasıl dua etsem kabul olur kısmı da en çok araştırılan konulardan bir diğeridir. Bu dua etme sırasında insanlar en içten şekilleri ile dua etmeye ve sadece Allah’a yönelmeyi başarmaları gerekir.

Dünya hayatından tamamen koparak o an içlerinden ne geçiyorsa sadece olacağına inanarak tam itikat ile istemek gerekir. Bu yüzden de insanların en içten şekilde o an nasıl geçiyorsa dua etmeleri daha çok hayırlı dualar arasında yer alır.

Allah Kabul Etmeyeceği Duayı Ettirir Mi?

Allah kabul etmeyeceği duayı ettirir mi sorusu da en çok araştırılan konular arasında yer almaya da devam ediyor. Allah genel olarak kuluna dua edecek nefes ile zaman buyur ettiyse kulunun yapmış olduğu o duayı da kesin olarak kabul edecektir. Bu konuda İman Rabbani yaptığı yoruma bakılacak olduğu zaman da; “Bir şeyi istemek, ona nâil olmak (onu elde etmek) demektir; Zirâ Allahû Teâlâ kabul etmeyeceği duayı kuluna ettirmez.” Kısmı akla gelmelidir.

Çünkü bir insan dua ediyorsa ve bu dua da gerçekten şer yerine hayır barındırıyorsa kabul olunacak dualar arasındadır. Fakat şer ya da günah barındıran duaların kabul olması gibi durumlar pek de söz konusu olmaz.

Duanın Kabul Olma Şartları Nelerdir?

Duanın kabul olma şartları nelerdir kısmı da en çok araştırılan konular arasında yerini korumaya da devam ediyor. Genel olarak duaların daha etkili kabul olmasını sağlamak için yapılması gereken adımların;

 1. Bu güne kadar yapılan ne kadar günah varsa her birine tövbe etmek, pişmanlık duymak ve bir daha böyle bir günaha girmemek için niyet etmek
 2. Duadan önce sadaka vermeye özen göstermek
 3. İtikatını sağlam hale getirerek duayı sıdk ile ihlas ile etmek
 4. Kendinde olan kusurları tasavvuf etmek
 5. Yüksek himmetli olmak için çalışmak
 6. İnsanlara karşı art niyeti tamamen yok etmek
 7. Sadece Allah’a sığınmak
 8. Her fırsatta ibadet etmek
 9. Farz ibadetleri kaçırmamak
 10. Abdestli ve iki rekat hacet namazı kılarak dua etmek gibi birçok detaya dikkat etmek gerekir.

Aşık Etme Duası yazımızı da okuyabilirsiniz.

Oylamak için tıklayın
[Total: 0 Average: 0]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here